Zakup właściwych okien i drzwi - czy to takie proste? 2020-08-27

Zakup właściwych okien i drzwi - czy to takie proste?

Często miewamy rozmowy z ludźmi spoza branży lub nawet potencjalnych ludzi którzy by chcieli z nami współpracować. W pewnym momencie pada pytanie: „a co jest takiego skomplikowanego w sprzedaży i montażu okien?”.

 

Zacznijmy może od samych okien i drzwi. Przykład z tego tygodnia – klient chciał zamówić drzwi wejściowe. Podał kierunek – prawe. Podał stronę otwierania – otwierane na zewnątrz. Nie wiedział jednak, że określał stronę otwierania ze złej strony! Jeżeli drzwi otwierają się na zewnątrz to powinien stanąć na zewnątrz! Na szczęście układ architektury na zewnątrz nie ma u tego klienta dużego wpływu na ergonomię, więc ostatecznie to i tak nie mało znaczenia. Gorzej, jeżeli trafi się taka sytuacja gdy nie będzie można wtedy korzystać z takich drzwi. Zawsze warto lepiej nas o takie rzeczy zapytać – chętnie pomożemy, doradzimy lub wyłapiemy takie błędy.

 

Druga sprawa to prawo. Ludzie spoza branży nie wiedzą, że wybór stolarki ściśle reguluje Prawo Budowlane a dokładniej Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W załączniku nr 2 w tabeli 1.2 mamy podane dokładne współczynniki jakie powinniśmy mieć w naszych oknach. Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku o tym informować, to po stronie inwestora leży wybranie elementów zgodnych z obowiązującymi wymogami. Z naszej strony często staramy się o tym informować klienta, choć ostatecznie to i tak klient decyduje.

 

Trzeci punkt to montaż. Tutaj sprawa jest naprawdę skomplikowana, gdyż nie wszystko, szczególnie w Polsce jest sformułowane w literze prawa. Coraz częściej jest stosowany szczelny montaż który zakłada całkowite odcięcie okna wraz z warstwą montażu od warunków atmosferycznych, a także zabezpiecza warstwę montażu przed podciąganiem np. wilgoci. Do wyboru mamy taśmy rozprężne, taśmy paroizolacyjne, folie EPDM itd. W większości przypadków i tak klient ostatecznie decyduje o tym co ma być u niego na budowie. Wyjątkiem są Niemcy gdzie szczelny montaż (montage nach RAL) jest zdefiniowany w ich Prawie Budowlanym.

 

Oczywiście to jest tylko kilka przykładów. Można wyszukać tego znacznie więcej: dobór profilu, zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, ognioodporność, dymoszczelność, statyka, rodzaje okuć oraz ich możliwości zastosowania a nawet możliwość połączenia z systemem alarmowym, zastosowanie szyb samoczyszczących lub przyciemniających się itp. To wszystko i znacznie więcej musimy znać po to, aby doradzić naszemu klientowi i jak najlepiej wykonać stolarkę zaspokajająca potrzeby klienta.

Udostępnij wpis

Sprawdź naszą ofertę

Interesuje Cię nasza oferta?

Pobierz katalog!